Próchnica zębów to choroba bakteryjna, która powoduje demineralizację szkliwa, próchnicę, infekcje tkanek miękkich i stany zapalne. Czasami może to prowadzić do konieczności usunięcia zęba. Na szczęście można tego uniknąć. Zobacz, jak wygląda profilaktyka próchnicy u dzieci i dorosłych.
Jak dbać o zęby każdego dnia?
Bardzo ważnym czynnikiem w profilaktyce próchnicy zębów jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Dzięki niemu usuniesz resztki jedzenia i bakterie z płytki nazębnej i błon śluzowych. Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Jeśli to możliwe, najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku.
Podczas szczotkowania zaleca się używanie szczotki do zamiatania lub obracania ruchów zamiatających. Czynności te należy wykonywać przez 2-3 minuty. Nie zapomnij nitkować przestrzeni międzyzębowych. Warto wyraźnie zaznaczyć, że konieczna jest regularna wymiana szczoteczek do zębów. Co ile należy to robić? Specjaliści uważają, że szczoteczkę do zębów bądź końcówkę szczoteczki elektrycznej należy zmieniać przynajmniej co trzy miesiące. Chyba że zauważymy wcześniej zużycie włókien szczoteczki.
Wiele osób zastanawia się, jaką twardość szczoteczki do zębów wybrać…
- szczoteczki miękkie — idealne dla osób, które borykają się z nadwrażliwością, paradontozą, bądź mają odsłonięte szyjki zębowe,
- szczoteczki o średniej twardości — są najbardziej uniwersalne, powinny je wybierać osoby, które nie mają większych kłopotów z zębami,
- szczoteczki twarde — polecane są osobom, które mają silnie zabrudzone zęby, na przykład palaczom.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że o higienę jamy ustne należy zacząć dbać już w okresie niemowlęcym. Zanim jeszcze pojawią się pierwsze ząbki. U takich maluszków trzeba przemywać dziąsła gazą nasączoną przegotowaną wodą bądź specjalną gumową szczoteczką. Nieco starsze dzieci powinny szczotkować zęby, najlepiej po każdym posiłku. Żeby zachęcić maluchy do tego typu zabiegów warto zainwestować w specjalną pastę do zębów dla dzieci i kolorową szczoteczkę, na przykład z ulubionymi bohaterami z bajki.
Nie zapominajmy o profilaktyce!
Jednym z elementów profilaktyki próchnicy są regularne kontrole stanu uzębienia w gabinecie stomatologicznym. Powinieneś aplikować co najmniej co 6 miesięcy. W zależności od indywidualnych okoliczności i ryzyka problemów z zębami, lekarz może zdecydować się na częstsze wizyty u lekarza. Nie zapominaj, że przeglądy stomatologiczne są również dostępne dla dzieci z zębami mlecznymi.
Profesjonalna higiena podczas wizyty kontrolnej stomatologicznej. Chodzi o czyszczenie i polerowanie koron i szyjek zębów. W przypadku dzieci stosuje się również malowanie, uszczelnianie i fluorowanie. Regularne badania kontrolne pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie próchnicy, dzięki czemu można uniknąć powikłań.
Jak często powinniśmy pojawiać się u stomatologa? Okresowe wizyty u stomatologa powinny mieć miejsce przynajmniej raz na pół roku. Natomiast w przypadku dzieci powinniśmy odwiedzać gabinet co trzy miesiące. Po pierwsze dzieci nie mają jeszcze stałego uzębienia, więc ogólny stan jamy ustnej może ulec zmianie praktycznie z dnia na dzień. Po drugie słabsza mineralizacja mleczaków może przyczynić się do szybszego rozprzestrzenia się próchnicy.
Na pierwszą wizytę u dentysty warto zabrać dziecko nie później niż po ukończeniu 18 miesiąca życia. Specjalista może sprawdzić, czy budowa szczęki jest prawidłowa oraz przebiegu procesu ząbkowania. Taka pierwsza nie jest bolesna czy nieprzyjemna. W jej trakcie maluch oswaja się z gabinetem.
Stomatolog Łęczna – MaksMed