Jednymi z często stosowanych zabiegów kosmetycznych są peelingi kwasowe. Zabieg kwasami złuszczającymi jest mało inwazyjnym, a przy tym niezwykle skutecznym środkiem oczyszczenia, złagodzenia i odmłodzenia skóry. Istonnym czynnikiem jest tu właściwy dobór kwasu do rodzaju cery. Jest to szczególnie ważne przy zastosowaniu peelingu kwasowego w przypadku cery naczynkowej. Czym charakteryzuje się cera naczynkowa i jakie kwasy będą dla niej odpowiednie?
Charakterystyka cery naczynkowej
Cera naczynkowa to cera niezwykle delikatna, cechująca się silną nadwrażliwością zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i emocjonalne. Rumień może wystąpić pod wpływem stresu, ale również niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak mróz, wiatr, czy niska lub wysoka temperatura. Może także objawiać się po spożyciu niektórych artykułów spożywczych, przypraw czy używek. Przy cerze naczynkowej mogą również pojawiać się teleangiektazje, popularnie nazywane „pajączkami” – rozszerzone lub popękane mikronaczynka krwionośne, umiejscowione między warstwami skóry.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Cera naczynkowa, z racji swej delikatności, wymaga bardzo starannego traktowania. Nie można do niej stosować silnie działających i drażniących kosmetyków. Do mycia i oczyszczania wskazane jest używanie przede wszystkim delikatnych pianek lub mleczka kosmetycznego. Stosowane kremy muszą być silnie nawilżające, zawierające substancje uszczelniające naczynka włosowate, jak flawanoidy, witaminy i pantenole, ale także wyciągi roślinne. Wybór delikatnych środków kosmetycznych ma również zastosowanie w przypadku przeprowadzanych zabiegów kosmetycznych, jak np. peeling kwasowy. W tym wypadku również należy zastosować środek łagodny, o odpowiednio niskim stężeniu i wysokim pH.
Rodzaje kwasów złuszczających do cery naczynkowej
Zabiegi kwasami złuszczającymi oczyszczają skórę z martwych komórek jej warstwy rogowej, co znacznie poprawia jej wygląd i powoduje szybsze i bardziej aktywne wnikanie substancji odżywczych zawartych w stosowanych kosmetykach. Peeling kwasowy polecany jest również do cery naczynkowej. Jedynym ograniczeniem jest tu dobór odpowiednio łagodnego środka.
Do delikatnych kwasów złuszczających zalicza się:
- kwas migdałowy,
- kwas laktobinowy,
- kwas azealinow,
- kwas fitowy.
Kwas migdałowy złuszcza skórę w sposób bardzo delikatny, nie powodując przy tym żadnych podrażnień i zaczerwienień. Działa łagodząco, w znacznym stopniu niweluje przebarwienia i zaskórniki. Wykazuje skuteczne działanie ujędrniające, wyraźnie wygładza i rozjaśnia cerę. Równie delikatnie działa kwas azealinowy. Delikatne złuszczenie powoduje odkrycie nowych komórek rogowych skóry; tym samym cera staje się rozjaśniona, gładka i znacznie młodsza. Zabieg złuszczania kwasem azealinowym znacząco wpływa na poprawę kolorytu skóry, likwidując rumień i przebarwienia. Może również okazać się skuteczny w łagodzeniu objawów trądziku różowatego.
Kwas laktobinowy również idealnie sprawdzi się przy cerze naczynkowej. Doskonale nawilża i zmiękcza skórę, poprawia naturalną lipidową barierę naskórka. Także on może okazać się pomocny w leczeniu trądziku różowatego, przyspieszając gojenie się skóry. Podobne działanie wykazuje kwas fitowy. Peeling wykonany tym kwasem spowoduje znaczne obkurczenie włosowatych naczynek krwionośnych, tym samym skutecznie redukując rumień i teleangiektazje spowodowane ich rozszerzeniem i uszkodzeniem.
Zabiegi kwasem złuszczającym można wykonywać samodzielnie, kierując się ściśle do zasad i wskazówek zawartych w opisie danego środka peelingującego. Niemniej przy tak delikatnej cerze jak naczynkowa, znacznie mniejszym ryzykiem będzie skorzystanie z salonu kosmetycznego. Profesjonalna kosmetyczka nie tylko w sposób perfekcyjny i bezpieczny przeprowadzi zabieg złuszczania, ale również doradzi, jak zadbać o cerę naczynkową.